
Waciki wielorazowe z ręcznika
Ci z Was co obserwują mój blog już jakiś czas wiedzą, że zależy mi na ochronie środowiska i nie zaśmiecaniu naszej planety. Brzmi to bardzo górnolotnie, ale wyznaczyłam sobie cel w roku 2020 na edukowanie Was w tym kierunku poprzez szycie. Mamy rok 2021 i nadal przypominam Wam , że nie zawsze wszystko musi być jednorazowe. Ja moje waciki używam już ponad dwa lata i nigdy nie wrócę do poprzedniego nawyku kupowania płatków do demakijażu.
Jesteśmy tak na prawdę sami sobie winni tego co dzieje się z naszym środowiskiem, a szczególnie z górami śmieci jakie wytwarzamy. U mnie w domu kładę duży nacisk na wielokrotne wykorzystywanie przedmiotów.
Dlatego postanowiłam co jakiś czas wrzucać posty dotyczące tematyki zero waste. To wszystko co dzieje się z pogodą to nasza wina i nie uciekajmy od odpowiedzialności. Nasze wygodnictwo i konsumpcjonizm doprowadził do tego.
Teraz znów jest modne zbijanie pieniędzy na ekologii przez duże firmy, które tworzą kampanie reklamowe o tym jak odpowiednio prać ubrania oczywiście w pralkach nowej generacji. Czyli co mam wyrzucić moją stara pralkę, która pierze dobrze tylko dlatego, że ktoś próbuje mi wmówić, że ubrania zachowają kolor i piękny wygląd tylko jak wypiorę w ich pralkach. Totalna bzdura. Wielkie koncerny zauważyły mniejszą sprzedaż urządzeń AGD i dlatego tworzą kampanie reklamowe wmawiające nam potrzebę kupna nowej pralki by pozornie ograniczyć zakup nowych ubrań. A co ze starą czynną pralką ? To po pierwsze, a po drugie jakość naszych ubrań zależna jest od tego z jakich surowców jest wyprodukowana. Jakiej jakość użyto barwników, konserwantów i innej chemii do jej produkcji. To tak po krótce jak to jest z tymi reklamami.
Musisz się zastanowić co mogę zrobić JA by ograniczyć produkcję w swoim domu śmieci? To jest bardzo ważne pytanie ponieważ ekolodzy bija na alarm i może się okazać, że za naszego życia dojdzie do reglamentacji wody, a to pociągnie za sobą mnóstwo konsekwencji wpływających na jakość naszego życia.
Ja zaczęłam w 2019 roku używać woreczków i siatek wielorazowych na zakupach zamiast folii. Śmieci w domu jest z miesiąca na miesiąc co raz mniej. Biorę szybkie prysznice, używam kubka do mycia zębów, nie myję naczyń pod bieżącą wodą tylko mam zmywarkę. Wszystkie odpadki zbieram do wiaderka i wynoszę na kompost lub do odpowiedniego kubła jeżeli jestem w mieście.
To są moje niektóre propozycje. Napisz w komentarzu jakie Ty masz pomysły chętnie skorzystam.
Nie są to wielkie kroki, ale przynajmniej ruszyłam swój wygodny tyłek i coś robię, a nie tylko mówię, że zrobię i nadal siedzę w fotelu.
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku.
Przydała Ci się moja porada to zajrzyj tutaj i uszyj jeszcze woreczek do prania tych wacików.
Poleć mnie inny i odznacz @domowakrawcowa #domowakrawcowa bym mogła Tobie podziękować.
Zachęcam do obejrzenia filmu i pozostawienia komentarza. Jeżeli chcesz nauczyć się szyć zapisz się na moją grupę na FB domowa krawcowa-porady i wskazówki.

