konserwacja overlocka
OBSŁUGA MASZYNY

Overlock obsługa – czyszczenie i oliwienie

Czy warto dbać o maszyny?

Oczywiście, że odpowiedź powinna brzmieć TAAAAK.

Niestety nie jest to takie oczywiste dla wszystkich. Wiem bo bardzo często jak do mnie piszecie i pytacie dlaczego overlock nie szyje po wyeliminowaniu podstawowych przyczyn zadaje sakramentalne pytanie.

Kiedy czyściłaś i oliwiłaś overlocka?

W 85 % dostaję odpowiedź nigdy.

Pytam dlaczego ?

Bo nie wiedziałam .

Czytałaś instrukcję obsługi ? Nie

W każdej instrukcji obsługi producent poświęca cały rozdział na to by opowiedzieć nam o konserwacji maszyny, czyli czyszczeniu i najczęściej także oliwieniu newralgicznych miejsc.

Aby mechanizm overlocka działał sprawnie i cicho należy je systematycznie oczyszczać i smarować. Maszynę należy czyścić nie tylko jak jest używana, ale również po każdym dłuższym postoju. Zewnętrzne części oczyszczamy z kurzu i resztek nici ściereczką , a dostępne mechaniczne części pędzelkiem o ostrym włosiu. Warto cały kurz i resztki tkaniny usunąć odkurzaczem lub sprężonym powietrzem.

W takim razie: jak często należy czyścić i oliwić maszynę?

To już zależy od tego, jak często szyjesz i jakich materiałów używamy. Jeżeli jest to  okazjonalnie  wystarczy jeśli poświęcisz konserwacji maszyny trochę czasu raz na kilka miesięcy – mam tu na myśli oliwienie.  Jeżeli natomiast korzystasz z maszyny często lub szyjesz na niej materiały, które łatwo się strzępią, siepią czy pylą – wówczas musisz pamiętać o tym, żeby czyścić overlocka po każdym zakończonym projekcie. Sygnałem do tego, by wyczyścić maszynę, są niepokojące dźwięki podczas szycia, czy inna niż zwykle praca urządzenia.

Zapraszam na film tam więcej opowiadam i pokazuję jak ja sprzątam mój overlock. Dbam o niego i nigdy mnie nie zawiódł. Mam go ponad 6 lat i nigdy nie musiałam oddawać go do naprawy, jedyne co robiłam przy mi to wymieniłam nóż.

Daj znać w komentarzu czy film się przydał ?

Potrzebujesz więcej inspiracji zajrzyj do sklepu po gotowe szablony i pomysły.

Zaobserwuj mnie na Instagramie @domowa_krawcowa i zapisz się do grup na FB domowa krawcowa porady i wskazówki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *