maseczka ochronna
USZYJ ZE MNĄ

Jak uszyć maseczkę ochronną

Do uszycia maseczki potrzebne są bawełna, dzianina, singiel. Drucik to przewód elektryczny 1,5 kwadrat, może być florystyczny lub folia aluminiowa zwinięta.

Długość gumek, które trzeba przymierzyć i dopasować indywidualnie do każdej osoby.

  • męskie 16 cm
  • damskie 14 cm
  • dziecięce 11 cm

 

JAK UŻYWAĆ MASECZKI OCHRONNEJ tutaj film 

Przed użyciem wypierz maseczkę w ciepłej wodzie z mydłem, następnie zalej wrzącą w na chwilę. Wysusz ją wieszając za gumki lub tasiemki. Po wyschnięciu wyprasuj żelazkiem na najwyższej temperaturze i schowaj do woreczka. Pamiętaj, że maseczka przede wszystkim chroni innych, a nie ciebie. Jednak w dzisiejszej sytuacji gdzie nie wiadomo kto z nas jest chory , a kto zdrowy możemy nosić ją wszyscy. Zasada jest taka nosimy ją max 30 minut lub do momentu kiedy czujemy, że robi się wilgotna. Ściągamy ją za gumki lub tasiemki nie dotykamy przodu maseczki. Chowamy ją do woreczka i po przyjściu do domu wykonujemy operacje takie jak przed użyciem.

Używaj tylko jak jest taka konieczność czyli jesteś przeziębiony, kaszlesz lub psikasz i tylko krótko.

 

Tutaj szablon do kupienia.

68 komentarzy

  • abc

    “Pamiętaj, że maseczka przede wszystkim chroni innych, a nie ciebie. Jednak w dzisiejszej sytuacji gdzie nie wiadomo kto z nas jest chory , a kto zdrowy możemy nosić ją wszyscy.”

    Pozwolę sobie zauważyć, że jeżeli ogranicza wypływ kropelek z ust i nosa, to działa to tak samo w drugą stronę , oczywiście w obu kierunkach nie ze 100% skutecznością. Ale chroni obie strony. Nosić wszyscy nie tylko mogą ale muszą.

  • Ula

    Uszyłam maseczki wg Pani pierwszego szablonu.Bardzo ładnie leżą i w porównaniu do innych modeli są wygodniejsze. Maska dla dorosłych nie zawsze pasuje mężczyznom, więc tę powiększyłam rozcinając ją w dwóch miejscach -dodałam ok. 2 cm na “łuku” czyli w części środkowej maski. Bardzo dziękuję za wykroje.

    • Ela

      Tak naprawdę nie wiem jaką mam dać odpowiedź ponieważ rozmawiając i czytając info o maseczkach wszyscy używają bez kleju a klej usztywni maseczkę ale z drugiej strony lepiej ja ochroni przed dostaniem sie kropelek. Może być natomiast trudno w niej oddychać. Uszyj jedną i zobacz jak się zachowuje podczas noszenia.

  • Ava

    Pani Elu, na tutorialu pokazuje Pani ściągnie maseczki różowej, ale widać, że jest ona szyta wg innego wzoru (ma takie wyraźne zaszczepki, kliny… nie wiem jak to nazwać). Czy do niej też mogłaby Pani zamieścić tutorial?
    Z tego wykroju, który Pani udostępniła uszyłam już kilka maseczek, są świetne 🙂

  • Aga

    Maseczka super! Mam jednak problem, dla kobiet jest idealna, jednak dla mężczyzn jest za mała i jakby za krótka na wysokść a uszy wypadają dość nisko. Robiliśmy wiele przymiarek wśród rodziny 🙂
    Czy można w jakiś sposób można dostosować Pani wzór tak aby był dobra dla również dla panów?

    • Ela

      Ja uszyłam już może 50 szt męskich i nikt nie mówił że nie pasuje. Jeżeli jest za krótki na wysokości nosa podmieść ja o 1 cm w górę na całej górnej części oczywiście musisz sprawdzić.

  • Monika

    Bardzo dziękuję za Pani opracowanie tematu! Mimo nie bycia zbyt wprawioną, udało mi się uszyć maseczkę i to ręcznie, bez maszyny , bo niestety jeszcze takowej nie mam. Trochę mi odstaje z przodu, ale to pewnie ze względu na mniejsze wykorzystanie krawędzi na szwy ze względu na szycie ręczne. U mnie sama folia aluminiowa nie zadziałała, ale użyłam drucików, którymi przewiązywane są kable przy urządzeniach 🙂

  • Marek

    Czy podane wymiary maseczek i ich obrysy to kształt, który wycinam z materiału, czy linia szwu, do którego muszę dodać dookoła np. 7 mm?

    • Ola

      Pani Elu,

      piękne maseczki Pani szyje. Sama próbowałam ale nie mam maszyny i ręczni nie wychodzi to tak fajnie. Wyczytałam, że sprzedaje Pani swoje dzieła. Proszę mi napisać w jaki sposób mogę zamówić u Pani takie maseczki ? Potrzebuje dla siebie i męża oraz dla syna.
      Będę wdzięczna za odpowiedź.

      Pozdrawiam
      Ola

    • Nyxe

      Dzień dobry Panie Piotrze.
      Pierwotnie wskazywano, że maski powinny nosić osoby chore by nie zarażać innych (chore na cokolwiek co wywołuje kichanie i kaszel). Później temat ucichł ponieważ wszelkiej maści maski zostały po prostu wykupione. A jeszcze później wyszło na jaw, że spora grupa chorych nie ma kompletnie żadnych objawów i łazi.
      Wyjaśnię jak to działa:
      Osoba nosząca maseczkę WYDYCHA powietrze które jest wilgotne, dzięki czemu, większość “drobnoustrojów” właściciela maski zostaje z nim bo maska z każdym oddechem robi się bardziej “lepka”. Te drobnoustroje są mu dobrze znane bo własne więc ponowne wciągnięcie powietrza, przez maskę, większej krzywdy mu nie zrobi. Jeśli wszyscy będą nosili maseczki to każdy (także bezobjawowy nosiciel Covid) zatrzyma większość żyjątek dla siebie. Oczywiście nie wszystkie ale większość. Zatrzyma się też pewien odsetek “czegoś obcego” w powietrzu WDYCHANYM ale tylko pewien, dość niewielki. Powietrze wciągane do płuc wysusza maseczkę.
      Maska nie chroni przed koronawirusem właściciela ale jeśli większość ludzi będzie ich używała z głową (nie dłużej niż kilkanaście minut i zmiana na czystą, dokładnie prała i prasowała, nie dotykała w żadnym miejscu poza gumkami przy uszach) to jest większa szansa na to, że będzie się tego draństwa mniej przedostawało do otoczenia – powietrza którym oddychamy.
      Niestety draństwo jest wyjątkowo zaraźliwe więc poza maseczką mycie rąk, twarzy po zdjęciu maski i zakupów przyniesionych ze sklepu. Wychodząc do marketu dobrze mieć ze sobą zapasową maseczkę, zakupy trochę trwają, zwłaszcza przy wielkopowierzchniowych sklepach – ja unikam.
      Pozdrawiam.

  • tenarek

    Witam serdecznie
    Nie mam fizeliny bez kleju ani żadnego innego usztywniacza. Zastanawiam się czym mogłabym ją zastąpić. Dodatkowa warstwa bawełny, tetrą, ligniną…. Żadna z tych tkanin nie usztywni maski. Może więc lepiej po prostu pominąć? 🤔

  • ulka

    Witam Panią serdecznie, właśnie wydrukowałam szablony. Mam wątpliwość, czy uwzględniony jest zapas, czy materiał ciąć dokładnie wg tej formy? Dziękuję za cenne porady, pozdrawiam 🙂

  • bezsenna.pl

    Dziękuję za opracowanie filmiku i wykrój. Dokładnie tego szukałam. Chyba jestem jedną z niewielu osób które podchodzą z dystansem do problemu i nie panikowałam zawczasu, ale fakt że wirus rozprzestrzenia się coraz bardziej zmusza i mnie do uszycia kilku maseczek.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  • bernadeta

    cieszę się że trafiłam tutaj,dla ścisłości pytam mam do dyspozycji szablon czyli nic nie dodaję na szwy tylko kroję po obwodzie i pytanie drugie korzystamy z bawełny ale może to być tkanina tzw dresówka lub kreton to pierwsze pewnie jest faworyzowane a ja opływam w resztki kretonu czy można je wykorzystać i czy układać szablon jakoś specjalnie by zwiększyć jego ..elastycznośc..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *