oczka prawe
DOM

Jak robić oczka prawe – kinitting

Sztuka dziewiarska jest najstarszą techniką wytwarzania materiałów. Oczka splatamy za pomocą palców lub drutów. W dziewiarstwie jak i w każdej innej dziedzinie wynik naszej pracy zależy w dużej mierze od jakości narzędzi na których pracujemy.

Od tysięcy lat kształt igliczek nie uległ zmianie tylko stale zmienia się tworzywo z jakiego się je robi. Na początku robiono je z kości, drewna, brązu i żelaza. W 1910 roku wykonano pierwsze druty z lekkiego metalu, które z niewielkimi zmianami produkuje się do dziś.

Druty powlekane są bardzo gładką, sztuczna masą w kolorze jasno popielatym, który eliminuje refleksy świetlne, jakie dają metalowe igliczki w czasie roboty w pełnym świetle słonecznym lub sztucznym.

Na co zwrócić uwagę kupując druty po pierwsze na lekkość, a po drugie na gładkość.

To są bardzo ważne własności ponieważ jakiekolwiek nierówności dyskwalifikują je do użytku i dlatego przed zakupem ja każde druty sprawdzam przeciągając je miedzy kciukiem, a palcem wskazującym. Jeszcze lepiej jest jak masz rajstopy przeciągnąć je po rajstopie, ale niestety ja zawsze chodzę w spodniach.

W okresie jesienno-zimowym uwielbiam wyjąć z szafy druty, włóczkę i podziergać szal, czapkę, skarpety, rękawiczki lub sweter. Na drutach robię tak samo długo jak szyję czyli już ponad 30 lat. Kiedyś nawet robiłam zarobkowo swetry jak chodziłam do szkoły średniej. Oj to były szybko zarobione super pieniądze.
Dzisiaj pokaże Wam jak robić oczka prawe, nabrać oczka, wybrać druty, zakończyć robótkę i czytać etykiety na włóczkach. To wszystko pokaże na podstawie robienia szala dla renifera.
Zapraszam Cię do mojego świata włóczki i drutów gdzie znajdziesz spokój, fascynacje i rozwiniesz kreatywność.

Jak zawszę proszę zostaw komentarz czy film jest przydatny i pokaż mi swoje prace oznaczając mnie @domowa_krawcowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *