Spodnie damskie jak uszyć
Uszycie spodni z wysokim stanem chodziło za mną już od zeszłego lata. Oczywiście jak zawsze brakowało na wszystkie projektu czasu. Nie wiem dlaczego odkładałam to tak długo skoro uwielbiam chodzić w spodniach. Trudno zrozumieć kobiety, a szczególnie chyba te które przechodzą klimakterium i dobiły do menopauzy. Chyba bałam się tego, że jak je uszyje przed zakończeniem klimakterium to później będą za małe. :):):)
Tego lata spodnie powstały w dwóch wersjach……. nie w dwóch wydaniach tkanin. Jedne spodnie uszyłam z lnu z elastanem, a drugie z poliestru w kratę. Od razu informuję, że wykrój na spodnie to mój projekt. Konstrukcje spodni przemodelowałam na wysoki stan i wąskie nogawki długości 7/8.
Spodnie są bardzo wygodne i rozpoznawalne na ulicy. Zdarzyło Mi się właśnie, że Pani która jak to określiła jest ” moją wielbicielką” zaczepiła mnie na cmentarzu bo poznała mnie po spodniach. Super sprawa.
Dlatego dziewczyny i chłopacy zachęcam Was do szycia. Można stworzyć własną kolekcję, która będzie rozpoznawalna na ulicach miast. (śmiech)
Do uszycia takich spodni potrzebujemy:
tkaninę ilość taką jak długość spodni + 10 %
wkład klejowy miękki
zamek kryty 22 cm , nici, nożyczki, maszynę do szycia.
Formę układamy na materiale pilnując by zachować nitkę prostą. Można to kontrolować odmierzając odległości od krajki do linii wyznaczającej nitkę prostą.
Jeżeli szyjesz z tkaniny w kratkę to pamiętaj by złożyć materiały tak by te kratki się schodziły w jednej linii.
Jak kroisz przód spodni to zawsze nałóż tył spodni i złóż tak by miejsca stykowe schodziły się w jednej linii.
Ponieważ moje spodnie mają kant to linie zaprasowania wyznaczyłam sobie ściegiem pętelką, który po przecięciu skopiował się na obu nogawkach.
Na materiał przenosimy punkty styku i nacinamy lub zaznaczamy nitką ewentualnie szpilką.
Kieszeń wykonałam w kawałkach bo oczywiście nie starczyło mi materiały. Część spodnią przyszywam do przodu spodni. Odwracam worek kieszeniowy do środka.
Doszyłam do worka kieszeniowego brakujący kawałek.
Na stebnówce odszywam kieszeń na 1 mm od brzegu.
Umocowuje szpilkami kieszeń i utrwalam ją żelazkiem.
Druga część kieszeni zszywam na overlocku.
Ponieważ na części tylnej spodni są zaszewki przenoszę je z formy szpilkami lub kredą.
Zaszewkę zaszyłam i zaprasowałam do linii boku.
Kieszenie mam zamocowane w przodach. Obrzucam na overlocku lub na stebnówce ściegiem zygzakiem linię boków i podkroju krocza.
Składamy ze sobą przód nogawki z tyłem składając najpierw w punktach montażowych, a później upinam pozostałą linię boku.
Jak pospinamy linie boczne to dobrze sfastrygować wszystkie linie i przymierzyć spodnie by jeszcze nanieść poprawki przed szyciem zasadniczym. Zszywamy szwy i rozprasowujemy je żelazkiem.
To mój pomysł jak rozprasować szwy jak nie masz
Jak przymiarka spodni jest ok to wycinamy jeszcze z tkaniny i wkładu klejowego pasek .
Pasek przypinamy do górnej linii spodni i przyszywamy na stebnówce.
Przyszywamy teraz zamek. Tutaj jest filmik jak to zrobić.
Przyszywamy spodnią część paska.
Podwijamy spodnie i podwijamy dolną cześć paska. Rozprasowujemy ponownie wszystkie szwy i spodnie gotowe.
3 komentarze
Mongolian Wool
Dzień dobry! Kocham ten model spodni, bardzo często takie nosze gdyż pasują mi do wielu stylizacji. Teraz będe mogła sama je uszyć. Dziękuję 🙂
Ela
Ten szablon spodni wykorzystuję już od ponad 7 lat i również je modeluję by uzyskać inny fason.
Szyciownik
Cześć,
I to są spodnie. Mam ten sam problem co Ty. Od dawna za mną chodzą takie spodnie, ale jakoś nie mogę się do nich zabrać. Non stop mam coś fajniejszego do uszycia i tak to się odwleka w nieskończoność.
A instrukcja mega fajna! Spasowanie kratki, to połowa sukcesu.
Pozdrawiam,
Kasia