podomka koronkowa
SZYCIE BIELIZNY

Podomka koronkowa jak uszyć

Podomka czy jest to rzecz zbędna w naszej garderobie? Jeszcze nie tak dawno odpowiedź moja brzmiała by tak bo generalnie jestem zmarzluchem. Ale kiedy byłam ostatnio w hurtowni i dotknęłam prawdziwego jedwabiu (cena powaliła mnie na kolana) ta lekkość, śliskość i wrażenie miłego ciepła przekonała mnie do zakupienia sobie 2,50 m tkaniny.  Teraz uważam, że podomka jest obowiązkowym elementem garderoby eleganckiej kobiety i sprawdzi się w każdej sytuacji. Uszyłam dla siebie krótką jedwabną podomkę o kroju kimona dołem wykończyłam koronką. Posiada ona pasek, który seksownie podkreśla talię. Prosty, krótki szlafrok jedwabny zachwycił mnie  swoją elegancją i niemalże wszechstronnym zastosowaniem. Możesz go założyć bezpośrednio na gołe ciało i efektownie ściągnąć wślizgując się do łóżka partnera. Jak już wiecie z tej ilości materiału uszyłam koszulkę i spodenki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakochałam się w jedwabiu. Jego delikatność, miękkość i aksamitny dotyk powoduje, że jak załażę taką bieliznę to od razu czujesz się jak milion dolarów. Ktoś powie, że przesadzam to zapraszam spróbuj uszyć ze mną podomkę z czystego naturalnego jedwabiu załóż ją i powiedz jak się w niej czujesz.  Oczywiście jest to droga tkanina 1 m kosztuje około 180 -220 zł, ale warto ponieważ w sklepie jedwabnej podomki bez domieszek nie kupisz za takie pieniądze.

Potrzebujemy

160 cm tkaniny jedwabnej

200 cm koronki elastycznej szerokości 15 cm

igły do szycia jedwabiu (do maszyny) microtex

ostre nożyczki i nicie

 

Składamy tkaninę na szerokość naszego tyłu. Ponieważ jedwab jest tkaniną śliską przypięłam go do obrusa szpilkami.

Nakładamy formę tyłu podomki tak by plecy nie były przecinane i również przypinany szpilkami. Kroimy element tyłu.

Skroimy z koronki długość taką jak dół podomki.

Składamy ponowne jedwab na szerokość przodu i przypinamy wszystko szpilkami do obrusa i wycinamy. Dobrze jest sprawdzić miarą czy dobrze ułożyliśmy formę na tkaninie. Z koronki skroimy również wykończenia dołu.

Pozostało skroić nam jeszcze rękawy. Z koronki skroimy paski wykończenia dołu rękawów.

 

Obrzucamy na overlocku doły przodów, rękawów i tyłu i przeprasujemy żelazkiem bez nawilżania.

 

Pasek koronki układamy na prawej stronie przodu około 2 cm od brzegu przypinamy szpilkami i fastrygujemy całość. Przeszywamy na maszynie ściegiem prostym.

Tak samo robimy z tyłem podomki. widzicie jak się pływa jedwab w każda stronę.

 

Naszycie koronki na wszystkich elementach podomki powinno być równe w jednej linii.

Zszywamy na maszynie ściegiem prosty linie ramienia i obrzucamy na overlocku. Rozprasuj żelazkiem temperatura do 160 stopni.

Składamy ze sobą środek rękawa z linia ramienia prawymi stronami do środka i fastrygujemy. Zszywamy ściegi prostym i obrzucamy overlockiem. Oczywiście przeprasuj szew żelazkiem uwaga na temperaturę.

Składamy teraz przód i tył przez linię rękawa uważamy by na boku i rękawach koronka zeszła się w punkt, fastrygujemy całość. Zszywamy na maszynie ściegiem prosty i obrzucamy overlockiem.

Kolejny etap to skrojenie obłożeń. Wzmacniamy je wkładem klejowym elastycznym który naprasujemy żelazkiem o temperaturze nie większej niż 160 stopni.

Zszywamy obłożenia na linii ramion i rozprasuj szew na dwie strony. Całe obłożenie obrzucamy na overlocku i prasujemy ściegi żelazkiem.

Upinamy obłożenie razem z przodami prawa stroną do prawej składamy zeszycia ramio. Oczywiście fastrygujemy by wszytko nam się trzymało, a nie ciągnęło.

Zszywamy ściegiem prostym w koło obłożenie i stebnujemy obłożenie 1 mm od miejsca zeszycia. Prasujemy całość i przypinamy obłożenie do przodów podomki. Ja to zrobiłam na manekinie by widzieć jak się układa podomka.

Obłożenie przyfastrygować i obszyć po przodach.

I co zapomniałam o wszyciu podtrzymywaczy do paska. Tak to jest  jak całego procesu się nie przemyśli dokładnie teraz trzeba pruć w miejscu gdzie je przyszyję. Wycinam paski szerokości 3,5 cm długości 10 cm. Zszywam je na lewej stronie i przewracam na prawą. Prasuję żelazkiem.

Składam podtrzymywacz na pół i przypinam w miejsce które wyznacza moją linie talii.

Muszę ponownie zeszyć ściegiem prostym i obrzucić overlockiem.

Jeszcze skroiłam pasek szerokości 10 cm i długości 90 cm. Zszyłam na lewej stronie wywróciłam na prawa stronę i rozprasowałam i zeszyłam otwór przez który wywracałam pasek.

Wiem na końcu powiecie, że było ciężko pływał nam ten jedwab,  ale jak dotrwacie do końca  wierzcie mi efekt końcowy wizualny i dotykowy was pozytywnie zaskoczy. Tak wygląda już skończony jak widać w komplecie jest już koszulka.

 

peniuar
podomka

 

 

 

 

 

 

Ponieważ jest to bardzo droga tkanina dlatego na koniec podam sposób konserwacji jedwabiu naturalnego.

  • Jedwab prawie się nie gniecie, ale bardzo szybko płowieje i jest wrażliwy na wysoka temperaturę i pot.
  • Tkaninę tą należy prać bardzo ostrożnie, wyłącznie ręcznie przy użyciu delikatnych środków bez wybielaczy optycznych.
  • Prasować wilgotny, ale bez nawilżacza ( może zostawić plamy) temperatura do 160 stopni.
  • Najbezpieczniej jest zrobić próbę prania i prasowania na resztce materiału. Jeśli rezultat nie spełni oczekiwań, należy jedwab czyścić chemicznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *