Odrysowanie wykroju
Bardzo często na różnych grupach czytam, że macie problem z rozszyfrowaniem mapy wykrojów. Wiem, że na początku można dostać oczopląsu, ale jak raz Wam pokaże jak szukać to już więcej nie będzie Wam to sprawiało problemu. Pamiętam jak córkę poprosiłam o od kalkowanie wykroju to patrzyła na kartkę i nie wiedziała od czego zacząć. Po wskazówkach jakie Jej dałam teraz jest to bardzo proste. No to zaczynamy czytać mapę.
Na początku jak mamy magazyn z wykrojami musimy wybrać co nas interesuje. Obok zdjęcia ubrania, które będziemy szyli jest opis gdzie znaleźć wykrój.
Na wybranym zdjęciu mamy tunikę dziewczęcą 145.
Mówi nam to, że pod nr 145 na kartach opisowych w środku magazynu jest ta tunik.
Rozm. 104-128 mówi, że formy są przygotowane w rozmiarach od 104 do 128 wzrostu.
Przechodzimy do środka magazyny i tam szukamy modelu nr 145 jak widać jest to nasza tunika.
W ramce mamy dokładny opis gdzie na arkuszu wpinanym odnajdziemy nasz wykrój.
Proszę jeszcze doczytać opis ponieważ niektóre magazyny w swoich wykrojach dodają już dodatek na szwy czyli mamy gotowy szablon, który możemy przypiąć do tkaniny i wycinać bez dodatku na szwy i podwinięcia.
Do poszukania mamy części od 21 do 24. Znajdują się one na arkuszu B i narysowane są one czarnym kolorem.
Musimy również wybrać rozmiar jaki nas interesuje ponieważ, każdy jest narysowany inną kreską. Np: rozmiar 128 narysowany jest kreską falowaną.
Rozkładamy arkusz na części B cały czas mamy otwarty magazyn na stronie opisowej tabelka.
Jak widać na górze i na dole arkusza znajdują się cyfry w różnych kolorach. To nam pomoże w szukaniu wykroju. My mamy szukać cyfry od 21 do 24 w kolorze czarnym.
Nasze cyferki znajdują się na dole arkusza. Jeżeli znaleźliśmy na dole arkusza np.: nr 21 szukamy go przesuwając wzrok pionowo w górę tak jak pokazuje strzałka. Jest to przód tuniki, najlepiej spojrzeć na stronę opisową (tabelka) jaki ma ona mieć kształt. Palcem poruszając się po kresce wybranego rozmiary obrysowujemy sobie jak on wygląda(robimy taką wizualizację). Bierzemy pergamin kładziemy na miejsce, które przed chwilą obrysowaliśmy palcem, obciążamy by pergamin się nie ruszał i rysujemy. Proszę zwrócić uwagę by odrysować wszystko co jest w opisie.
W opisie przodu część o numerze 21 ma linią przerywaną zaznaczony środek złożenia materiału, a jednocześnie jest to nitka prosta. Na podkroju pachy jest nr 3 miejsce połączenia z 3 znajdując się na podkroju pachy części tyłu, nr 6 który łączyć się będzie z nr 6 na kuli rękawa. Nr 1 pokazuje nam miejsce zeszycia ramienia z karczkiem, a gwiazdka z taką falą oznacza, że w tym miejscu należy zrobić marszczenie.
To wszystko należy od kalkować z arkusza.
Tak postępujemy z każdą częścią.
Najlepiej każdą część sobie opisać przód, tył itd. Na jednej części np.: przodu zrobić sobie rysunek żurnalowy tego modelu jaki to rozmiar i z jakiego magazynu. Jak odrysujemy i powycinamy wszystkie części to dobrze jest złożyć formy tak by na wierzch był rysunek i przechowywać w koszulce foliowej.
Teraz już nie jest to czarna magia i odrysowanie wykroju tak jak mówiłam jest proste.