KRÓJ I MODELOWANIE

Modelowanie spódnicy ołówkowej

Modelowanie spódnicy ołówkowej wykonujemy na formie spódnicy podstawowej. Potrzebujemy  znowu papier, nożyczki, ołówek, linijkę, miarę krawiecką i krzywiki krawieckie. Jak wykonamy formę spódnicy ołówkowej to tylko kupić tkaninę i bierzemy się do szycia.

Modelowanie spódnicy podstawowej na ołówkową jest bardzo proste, a uszycie takiej spódnicy również jest proste.

 

 

Bierzemy naszą formę spódnicy podstawowej tutaj znajdziesz jak ją zrobić. Najlepiej przekalkować sobie przód i tył, a oryginalnie wykonaną  formę spódnicy zostawić na arkuszu papieru.

Odmierzam długość docelową spódnicy. Na linii dołu spódnicy odmierzamy po 2 cm na linii boku przodu i tyłu.

 

Bierzemy krzywik krawiecki i na części tyłu  kreślimy łuk od linii bioder do linii dołu zwężonego o 2cm.

Tak samo wykreślamy łuk na części przedniej spódnicy.

 

Nadmiar papieru poza zieloną kreską obcinamy. Jeżeli lubimy nosić spódniczki na linii pasa to tak możemy zostawić formę. Ta forma jest bez rozporka  czyli w takie postaci materiał który użyjemy do uszycia musi być rozciągliwy. w przeciwnym wypadku będzie trudno nam zrobić krok.

 

Jeżeli nie lubisz nosić spódnic w linii pasa to musimy obniżyć sobie linie pasa. Robimy to w ten sposób, że od linii talii odmierzany od 5-8 cm (w zależności od tego jak nisko lubisz nosić najlepiej zmierzyć sobie tą długość na sobie). Należy wziąć pod uwagę jeszcze czy będziemy dawać pasek czy tylko obszyjemy obłożenie. Jeżeli pasek to należy odjąć wysokość paska.

 

Bierzemy ponownie krzywi krawiecki i kreślimy łuki po naszych zaznaczonych punktach. Na przodzie i na tyle formy spódnicy.

 

 

 

Nadmiar papier na linii obniżonej tali przecinamy.

 

Jeżeli chcemy szyć z materiału rozciągliwego to nie musimy robić rozporka.
Natomiast jeżeli nasz materiał się nie ciągnie lub bardzo mało to wskazane jest zrobić rozporek z tyłu.

Bierzemy formę tyłu spódnicy i wykreślamy proste równoległe do linii środka tyłu tak jak na rysunku. Poszerzenie o 2cm jest stałe, ale linia długości rozporka za leży od was. Szerokość założenia rozporka  do 7cm.

 

Pamiętajmy że jest to forma więc jak będziemy kroić należy dodać po 2cm na szwy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *