USZYJ ZE MNĄ

Bluzka hiszpanka

Może jeszcze nie jest zbyt ciepło na taką bluzkę, ale warto poszukać już odpowiednią tkaninę i spróbować na lato uszyć sobie bardzo modną i kobiecą bluzkę. Posiada gumkę przy falbance dzięki czemu można ją dowolnie regulować nosić opuszczoną na jedno lub oba ramiona.

 

 

Jak uszyć bluzkę hiszpankę najlepiej zrobić to ze mną ja Ci pomogę i wytłumaczę.

Potrzebujemy :
tkaninę batyst, adamaszek, bawełna cienka, szyfon …. wybór należny do ciebie.
Ilość tkaniny długość bluzki + szerokość falbany.
gumkę szerokości 5 mm długość 1 m
nici, nożyczki

Jeżeli masz jakikolwiek szablon na bluzkę podstawową to wystarczy go trochę przemodelować.

Wykrój przerysuj na papier. Mierząc od dolnej linii pach 10 cm zaznacz punkt, a następnie 2 cm wyżej zaznacz pkt na linii środka przodu lub tyłu. Połącz te punkty linią prostą podziel przód i tył na trzy równe części i rozsuń je na równe odległości zależy jaką szeroka chcesz mieć bluzkę. Ja rozsunęłam po 5 cm.

 

 

 

Rozcinamy formę  po liniach zielonych.

 

 

Tkaninę składamy na pół ponieważ bluzka zszywana jest tylko po linii bocznej.
Układamy na tkaninie elementy i rozsuwamy przypinamy szpilkami i dodajemy na szwy.

Takie same operację wykonujemy na tyle.

Wycinamy wszystkie elementy bluzki, oraz falbanę ja szyłam ja szerokości 30 cm długość 150 cm.

Składamy tkaninę prawą strona do środka i spinamy boki bluzki.

Zszywamy boki bluzki na maszynie stebnowej ściegiem prostym długości 3 i obrzucamy overlockiem. Ja zszyłam boki na overlocku 4-nitkowym. Przeprasujmy linię boku.

Obrzucamy na overlocku lub zygzakiem na stebnówce linie dołu bluzki. Podwijamy dół bluzki na 1 cm i przeszywamy na stebnówce ściegiem prostym.Przeprasujmy linię dołu bluzki.

 

Obrzucamy na overlocku lub zygzakiem na stebnówce linię pachy. Następnie podwijamy na szerokość 1 cm i spinamy szpilkami.

 

 

Zakładamy  wąską stopkę i ściegiem prostym jak najbliżej założenia przeszywamy na stebnówce długość ściegu 2.5 – 3. Przeprasujmy linie pachy.

Bierzemy do ręki falbanę szerokości 30 cm długości 150 cm. Linię dołu falbany obrzucamy ja na overlocku lub zygzakiem. Podwijamy na szerokość 1 cm i podwijamy przeszywając na stebnówce ściegiem prostym. Przeprasujmy linię dołu falbany. Zszywamy brzeg falbany.

Teraz na maszynie stebnowej zmarszczymy falbanę. Ustawiamy maszynę na długość ściegu 4 i w odległości 1 cm przeszywamy w koło falbanę. Powtarzamy to jeszcze raz i tak luźno wykonany ścieg chwytamy nitki dwie razem z jednej strony i ciągnąc delikatnie marszczymy do szerokości górnej linii bluzki.

 

Przypinamy falbanę do górnej części bluzki. Szpilkami przypinamy do materiału bluzki, a po bokach pozostaje część nie przypięta.

 

 

Skroimy teraz tunel do gumki szerokość 4 cm długość 120 cm czyli mierzymy długość górnej częsci bluzki.

Przypinamy plisę prawą strona do lewej strony bluzki.

 

Przeszywamy na maszynie stebnowej w koło dekoltu.

Zaginamy na 1 cm drugą stronę plisy i można przeprasować by łatwiej było przypiąć i przestebnować.

Zawijamy plisę i przypinamy szpilkami. Jeżeli nie masz wprawy sfastryguj miejsce mocowanie szpile.

Wąską stopką przestebnuj miejsce zagięcia plisy na odległość 1 mm od brzegu. Szyj pomału i dokładnie ponieważ będzie tow widoczne miejsce.

Na tyle pleców zostawiamy otwór 1 cm na wciągnięcie gumki.

Wciągamy gumkę i przymierzamy bluzkę i sprawdzamy jaką długość ma mieć gumka. Jeżeli chcesz możesz na dole bluzki również wciągnąć gumkę.

Na końcu należy wyprasować bluzkę i jest gotowa.

Zachęcam do pozostawienia śladu po sobie w formie komentarza. Dziękuję.

 

 

 

5 komentarzy

  • gosia

    Bardzo dziękuję za “przepis” na falbany, super bardzo przystępnie i rzeczowo, mam takie malutkie pytanko, jeśli można w jaki sposob przyszyć falbankę z wbudowaną gumką, gumka ma ok 1cm. Serdecznie dziękuję

  • Elena

    Jestem projektantka nie lubię szycie ale kiedy chce cos ładnego to musze polubieć bo dzis szycie bardzo drogie dla tego warto nauczyc sie chocby take proste .marze kiedy będa moje stroej szyc bardzo dobrę krawcowe bo nie raz musze męczyc sie i myśleć jak to uszyc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *