sukienka koktailowa

Jak uszyć sukienkę z szyfonu

W tym roku lato nas rozpieszcza mamy wrzesień i na dworze 26 stopni. Jeszcze do tego okres ślubów i wyjazdów na zaległe urlopy skłoniło mnie do wrzucenia opisu tej sukienki. Powstała ona na początku wakacji z resztek materiału jakie mi zostały z innych projektów jakie robiłam dla mojej córki. Ponieważ jestem poznanianką oszczędną dlatego każdy kawałek tkaniny zawsze się  przyda i może kiedyś coś z niego powstać. To dotyczy wielu materiałów jakie mam w szafie, ale taka już jestem i żal mi cokolwiek wyrzucić. Na tą sukienkę wykorzystała już sprawdzony fason, który troszeczkę przemodelowała. Czasem tak mam, że jak się uczepię jakiegoś fasonu to go wykorzystuje na wszystkie możliwe sposoby. Zapraszam do poczytania jak stworzyć taką zwiewną sukienkę.

Czytaj dalej

sukienka koktailowa

Jak uszyć sukienkę z szyfonu

Ponieważ zostało mi trochę tkaniny tafty w kwiaty i  marciano brudny róż uszyłam dla mojej córki sukienkę na ramionach.

Wykrój to tunika raglanowa, którą przerobiłam. Poszerzyłam od linii pachy przód i tył bluzy. Odcięłam od góry  podkroju szyi pasek szerokości 8 cm.

Tutaj do pobrania wykrój który można przemodelować  wg mojej propozycji.

 

Po skrojeniu przodu i tyłu sukienki z tafty i Cadi, część z tafty dół obrzuciłam mereżką.  Następnie zeszyłam ze sobą dwie warstwy przodów na overlocku po linii podkroju pachy i boków. Tak samo postąpiłam z tylną częścią sukienki.

Ponieważ po odcięciu paska szerokości 8 cm góra dla mojej córki okazała się za szeroka  zrobiłam zakładki. Oczywiście sfastrygowałam obie części ponieważ tafta bardzo się śliska.

Teraz składamy przód i tył sukienki prawymi stronami do środka i fastrygujemy boki sukienki.

 

Boki zszywamy na maszynie stebnowej i musimy następnie rozprasować szwy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz zrobimy obłożenie przodu i tyłu sukienki. Oczywiście warto zrobić przymiarkę.

 

Ponieważ sukienka była przemodelowana z bluzy muszę obłożenie odrysować  na papier z sukienki. Następnie skroić z tkaniny i podkleić wkładem klejowym. Tutaj jest podpowiedź jak szyć obłożenie.

Przypinam obłożenie szpilkami do tyłu i przodu sukienki. Linię dołu obłożenia obrzucamy na overlocku lub zygzakiem.

Ponieważ wymyśliłam, że będzie ona na ramiączkach murze je zrobić. W tym celu skroiłam z tkaniny zasadniczej paski szerokości 4 cm i długości 20 cm. Zszywam bok i przewijam na prawą stronę.

 

Przypinam je do góry sukienki i powiem że dobrze jest w tym momencie przymierzyć sukienkę by sprawdzić długość ramiączek.

 

Jeżeli wszystko jest dobrze obszywamy obłożenie i przewijamy na prawą stronę.Ponieważ nie chciałam by obłożenie odstawało przyszyłam je ściegiem krytym ręcznie  do przodu i tyłu sukienki.

 

Pół sukienki podwinęłam na 2,5 cm i podszyłam ręcznie ściegiem krytym.

 

Jak widać z jednego fasonu można uszyć kilka modeli.

Daj znać czy wszystko jest czytelne i jasne.

 

 

 

 

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *