Włókna sztuczne

Do grupy włókien chemicznych należą:

 • włókna sztuczne
 • włókna syntetyczne
Włókna sztuczne wytwarzane są z surowców znajdujących się w przyrodzie np:
 • z celulozy ( uzyskanej z drewna),
 • białka (głownie włókna kazeinowe wytwarzane z mleka),
 • kauczuku.
Właściwości włókien celulozowych.

 

Włókna wiskozowe właściwości :
 1. wytrzymałość na rozciąganie bardzo mała
 2. wydłużenie względne  w stanie suchym bardzo małe w stanie mokrym trochę wzrasta.
 3. sprężystość bardzo mała co powoduje w czasie użytkowania wyrobu jego wyciąganie  i gniecenie
 4. higroskopijność dobra ( poważną wadą jest to, że wyroby z klasycznych włókien wiskozowych po zmoczeniu w wodzie kurczą się w znacznym stopni) dlatego podszewki należy wcześniej przed zastosowaniem wyprać
 5. izolacyjność cieplna zależy od rodzaju wyrobu
 6. wrażenie dotykowe włókna ciągłe są gładkie, śliskie, chłodne  włókna odcinkowe są miłe, miękkie i ciepłe
 7. działanie temperatury
 • długie działanie tem 150 C powoduje obniżenie wytrzymałości,
 • gotowanie osłabia znacznie włókna,
 • temperatura prasowania zalecana do 120 stopni C
    8. pali się jak czysta celuloza pozostawia zapach palonego papieruZastosowanie włókien celulozowych.

 

Dzięki temu, że dają one nam możliwość nadania im określonych właściwości i niskich kosztów wytwarzania zdobyły pierwsze miejsce w światowej produkcji włókien sztucznych.
Używamy do produkcji tkanin i dzianin wykonanych całkowicie z tego tworzywa lub w domieszkach do włókien naturalnych lub syntetycznych.
Wyrabiamy tkaniny ubraniowe, płaszczowe, bieliźniane, podszewkowe, sukienkowe dzianiny, pasmanterię, krawaty, koronki, nici do haftowania i cerowania.

 

Włókna  białkowe (kazeinowe).
Otrzymujemy je z kazeiny wytrącanej z mleka za pomocą kwasu, rozpuszcza się w zasadzie sodowej, przeciska przez otwory przędne , wprowadza nitki do kąpieli, poddaje rozciąganiu i wykończeniu (karbikowaniu i cięciu na odcinki zbliżone do długości wełny)
WIPOLAN to polska nazwa handlowa włókna kazeinowego.
Właściwości mają zbliżone do wełny, ale nie dorównują one wełnie pod względem sprężystości, izolacji cieplnej i rozciąganiu. Natomiast tak jak wełna ulegają spilśnianiu.Zastosowanie wyłącznie jako domieszki do innych włókien przede wszystkim z wełną  do wyrobu tkanin ubraniowych, koców i filców.

Włókna kauczuku.

Włókna kauczuku pozyskujemy z drzew kauczukowych czyli mleczko kauczukowe zwane lateksem. Poddaje się go  obróbce i formuje nitki lub tworzy się cienką warstwę, a następnie tnie się na wąskie paski.
Właściwości :
Starzeje się tzn. p pewnym czasie staje się porowaty i kruchy, jest wrażliwy na wilgoć, przewiew, światło.

ELASTAN to nazwa handlowa włókien z kauczuku syntetycznego produkowane w Polsce.

LYCRA  (USA) i STRECZ (produkowane z poliuretany) zawierają włókna elastyczne rozciągające się do 35% wzdłuż, a w poprzek są podwójnie elastyczne.
Wyjątkowo wygodna tkanina podkreślająca linie ciała nie krępuje ruchów.
Wszystkie tkaniny zawierające elastan można prać w pralce w temperaturze do 40 stopni przy użyciu delikatnych środków piorących .  Nie wolno suszyć w suszarce, a prasować tylko w razie konieczności lekko ciepłym żelazkiem (120 stopni).

 

Włókna sztuczne

Bardzo często słyszę od klientek, że tkanina jest ładna, ale zupełnie niepraktyczna, wypycha się, nitki się wyciągają, mechaci się, tworzą się supełki. W tych spodniach można tylko stać bo strasznie się gniotą.
Podstawowym powodem rozczarowań jest nieznajomość podstawowych właściwości tkanin. Jak kupujemy materiał nie zastanawiamy się nad jego pochodzeniem i fakturą i w ten sposób narażamy się na niepotrzebne koszty i przykre rozczarowania.  A przecież uszyte rzeczy mogą spełniać doskonale swoją rolę pod względem wymagań estetyki, higieny, wytrzymałości jeśli materiał i dodatki będą dostosowane do warunków w jakich przewiduje się ich wykorzystanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *