Suchy basen

Do wykonania suchego basenu potrzebujemy:
piankę tapicerską grubości 6 cm o wymiarach 30 cm wysokości i długości 283 cm,
piankę tapicerską grubości 2 cm na dno o wymiarach 90 cm na 90 cm,
dzianinę dresową cienką o wymiarach szerokość 180 cm na 250 cm, dekatyzujemy materiał,
zamki rozdzielcze 2 szt o długości 120 cm i 130 cm lub 150 cm i 100 cm w sumie 250 cm,
zamek zwykły 50 cm do 60 cm.

Na początek z pianki grubości 2 cm wycinamy koło o średnicy 90 cm. Ja narysowałam w taki sposób dwa ołówki połączyłam sznurkiem 44 cm i jeden wbiłam w środku koła, a drugim wykreślałam okrąg.

Po narysowaniu nożyczkami wycięłam dno basenu.

Z kawałka pianki grubości 6 cm odmierzyłam pasek 30 cm narysowałam linię i ostrym nożem za pomocą poziomicy wykroiłam bok basenu. Dla ułatwienia cięcia dobrze jest nóż posmarować oliwą to wtedy ma on lepszy poślizg.

Rozkładamy dzianinę na której odmierzamy pasek szerokości 72 cm i długości w zależności od szerokości naszej tkaniny ja miałam 180 cm i drugi pasek długości 1o3 cm w sumie ma mieć 283 cm. Dzianina ma się ciągną po długości.

Z dzianiny wycinamy koło z podwójnie złożonego materiału o średnicy 91 cm pamiętajcie on się rozciąga dlatego więcej nie dodajemy na szwy. Jedno dno przecinamy wzdłuż na pół w celu wszycia zamka. Zszywamy od brzegu po 15 cm i przypinamy zamek 60 cm.

Wszywamy go specjalną stopką do zamków pamiętamy o zamocowaniu na początku i na końcu zamka.

Dobrze jest na wierzchu również wzmocnić wszyty zamek poprzecznym przeszyciem.

 

Składamy ze sobą oba dna basenu lewymi stronami do środka i zszywamy na prawej stronie ze sobą zostawiając brzeg szerokość 1 cm, później do niego przyszyjemy dół ścianek basenu. Zdjęcie miniaturka ponieważ piszecie do mnie, że za mało zdjęć zrobiłam w tej operacji.

 

Możemy włożyć sobie piankę do środka dna i sprawdzić czy wszystko dobrze się układa.

Zszywamy ze sobą boki ścianki suchego basenu powstał nam taki rękaw. Wycinamy z dzianiny pasek szerokości 3 cm i długości boku basenu, potrzebny nam będzie do przyszycia zamka.

Pasek szerokości 3 cm o długości 260 cm przypinamy prawą strona do prawej strony dna basenu (tam gdzie jest zamek ).

Następnie dopinamy do dna w środku baseny boczna ściankę prawą stroną do prawej ( biały materiał to boczna ścian basenu, czerwona w kropki to pasek 3 cm )

Wszystkie  4 warstwy zszywamy razem na maszynie stebnówce ściegiem długości 4 należy zwrócić uwagę by nie naciągać materiału tylko równo upinać. Niestety jest tu trochę upinania i przypinana, ale jak to już zrobicie to później już będzie bardzo łatwo.

Na tych dodatkowych zdjęciach staram się wyjaśnić te operację .

Zamek rozdzielczy jedną część przyszywamy prawą stroną do prawej strony paska 3 cm.

 

 

 Rozpinamy zamek rozdzielczy i drugą część zamka przypinamy do  dołu boku basenu i przyszywamy na maszynie wdając nadmiar materiału na taśmie zamka. Zakładamy stopkę do wszywania zamków.
Przed zapięciem zamka wkładamy piankę tapicerską.
Basen od środka tam gdzie wsypujemy kulki.

Tak wygląda basen od spodu.  Ponieważ suwaki zamka mi hałasowały doszyłam przykrycia.

Wkładamy na koniec piankę tapicerska, którą oczywiście wcześniej należy skleić specjalnym klejem w sprayu do tapicerek, który wysycha 24 godziny. Basen gotowy.  Miłego szycia.
Proszę o opinie i pozostawienie komentarza.
Zachęcam do uszycia takiego basenu jest bardzo fajną zabawką dla dziecka tylko nie zostawiajcie dzieci bez kontroli.
Niestety koszty uszycia tego basenu nie są tanie cały koszt wyniósł mnie 135 zł. Piankę i dzianinę kupiłam w hurtowni.

23 komentarze

      • Aagi

        Chodzi mi “rękaw”. Jeden brzeg obszywamy suwakiem a co z drugim brzegiem? Nie jest to opisane. Ponadto, mam suwak 250 cm, a maerial jest 283 i zostaje mi material. DLaczego to jest niedokladnie opisane? Obwód kola tez jest za duzy i brakuje suwaka.

        • Ela

          Witam, suwak 250 cm ponieważ jak widać na zdjęciu gdzie jest dno basenu suwak nie jest wszyty na brzegu basenu tylko na dnie baseny, a tam jest mniejszy obwód i pomiędzy łączeniem zamków jest przerwa po 10 cm . Odpowiadam dlaczego bo nie było takiej długości zamków rozdzielczych jak ja szyłam a koleżanka musiała mieć na już. Co do nadmiaru materiału po obwodzie ja go wdawałam w zamek i w ten sposób na długości 250 cm zamka zgubiłam 13 cm. Zapraszam na wpis dorobiłam tam kilka zdjęć mini basenu by wyjaśnić te operacje może teraz będzie to bardziej jasne.

      • Olga

        Dzień dobry,
        Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie dlaczego pasek do doszycia zamka i boku do dna ma 3 cm? Ja w swoim basenie zakładam dno grubości 5 cm i zastanawiam się czy w takim wypadku mój pasek powinien mieć 6cm?

    • Ela

      Witam, zamek jest długości 250 cm ponieważ po obszyciu spodu basenu boki były za duże i musiałam je zmniejszyć. Wynikało to z tego że materiał bardzo dobrze się rozciągał i by ładnie się układał na piance musiałam go zmniejszyć.

  • Patrycja

    Dlaczego potrzebny jest akurat pasek o szerokości 72 cm? Chcialabym zrobic basen o wysokości 40 cm i główkuje jak to Pani wyliczyla?
    Z góry dziękuję za podpowiedź.
    Pozdrawiam

    • Ela

      Witam 72 cm wzięły się z tego że wysokość basenu 30 cm grubość gąbki 6 cm 36*2 =72 cm. Przy wysokości 40 cm i grubość gąbki 6 cm potrzebne będzie 92 cm.

  • Zu

    Witam, zastanawiam się czy pianka o długości 260cm wystarczy, żeby pokryć obwód koła o średnicy 90cm? Obliczając obwód koła to potrzeba ok 283cm pianki, a nie 260cm..

      • Zu

        W dalszym ciągu wydaje mi się, że chyba są błędy w wymiarach. Przy założeniu, że materiał jest szerokośći 180cm potrzeba nam dwa kawałki o długości 180cm a drugi 103cm, a nie 80cm. Kolejne moje pytanie dotyczy wielkości materiału, nie mam pojęcia jak skroiła Pani z kawałka materiału wielkości 2,00 x 1,80 dwa koła o średnicy 91cm + dwa paski o szer. 66cm i długości 180 i 103cm? Mogłaby Pani również podać ile wyniosły Panią materiały? Zaczęłam obliczać i wyszło mi ok 200zł, a za tyle można kupić nowy 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *