Spódnica z kontrafałdami

Wspaniała spódnica z kontrafałdami w geometryczne wzory, uszycie jej jest bardzo proste i przyjemne. Jest ona w kolorze w czarno-białym z dodatkiem złota. Można ją nosić z eleganckimi trampkami i szpilkami.

Potrzebujemy tkaninę szerokości 150cm długości spódnicy plus na pasek,( np. długość spódnicy 45cm podwinięcie dół 1,5cm, wszycie w pasek 1,5cm,  pasek 9cm potrzebna długość 57cm)  zamek kryjący, nici w kolorze spódnicy, nożyczki, centymetr, flizelinę  i maszynę do szycia oraz overlock.

 Z tkaniny kroimy prostokąt o wymiarach szerokość 150 cm i długość taką jaką chcemy mieć spódnicę plus na wszycie w pasek plus na podwinięcie. Ja mam długość 45cm. Wykrawamy pasek szerokości 9cm i długości naszego obwodu pasa plus 3cm na wszycie zamka. Pasek podklejamy flizeliną , a jeżeli mamy  klejonkę specjalna do pasków to ją używamy.

Ponieważ Ja miałam za mało tkaniny pasek mam uszyty z dwóch części zszyty po szerokości 9cm. Czyli każda część miała szerokość 5,5cm. Wcześniej każdą część okleiłam klejonką, następnie zeszyłam i przestebnowałam  po stronie wewnętrznej by lepiej się układał pasek. (zdjęcie jest z późniejszego etapu bo zapomniałam zrobić tą operację).

Składamy tkaninę na cztery części oznaczamy sobie miejsca szpilkami, a następnie pasek dzielimy na cztery części.

Składamy  ze sobą spódnicę i pasek, przykładamy szpilki środka paska ze środkiem spódnicy spinamy, następnie boki spódnicy z bokiem paska spinamy i tył robimy tak sami.

Teraz widzimy ile mamy nadmiaru tkaniny. Ustalamy sobie ile chcemy mieć kontrafałd i jakich głębokości. U mnie wyszło jedna środkowa, trzy po bokach i jedna tylna. Ja zrobiłam kontrafałdy składane do środka. Każda ma głębokość 2,5cm.Spinamy szpilkami, możemy sfastrygować i zaprasować górę kontrafałdy. 

Kontrafałda tylna  jedna po prawej stronie zeszycia boku jedna po lewej tak ułożona by po zeszyciu schodziła się razem. 

Teraz spinamy szpilkami pasek ze spódnicą. Ponieważ moja tkanina strasznie się siepie musiałam obrzucić overlockiem część gdzie są kontrafałdy i pasek.

Ponieważ moja tkanina żakardowa strasznie się siepała musiałam obrzucić overlockiem spódnicę oraz pasek cały wewnętrzną część i zewnętrzną.

Przyszywamy na maszynie pasek do spódnicy zwracamy uwagę na ułożenie kontrafałd by nam się nie pozaginały.

Sprawdzamy czy po zeszyciu jest ładnie ułożone, czy kontrafałdy się ładnie układają.

Wszywamy teraz zamek Ja wybrałam kryty czarny, zapinamy go i przypinamy prawą stroną do prawej strony tkaniny. Zwracamy uwagę by górna część zamka zaczynała się dokładnie w zagięciu paska. Podklejamy flizeliną miejsce wszycia zamka by usztywnić to miejsce i nie marszczyła się tkanina.

Zakładam stopkę do wszywania zamka krytego rozpinamy zamek do wszycia

zapinamy po wszyciu zamek i sprawdzamy czy dobrze się zapina

Następnie zapinamy zamek dopinamy do drugiej części boku i przypinamy szpilkami. Zwracam uwagę by zamek po zapięciu ładnie był w jednej linii wszycia paska.

Wszywamy zamek na specjalnej stopce. Zamek jest rozpięty.

Po zeszyciu sprawdzamy czy po zapięciu zamka jest zachowana jedna linii zeszycia paska jest to bardzo ważne. Jeżeli nie to należy wypruć zamek i na nowo pospinać i wszyć.

Składamy szew tylny upinamy szpilkami i zeszywamy. Ja zakładam stopkę do wszywania zamka by lepiej dojść do miejsca koło zamka.

Po zeszyciu tyłu rozprasowuje szew. Żelazko w przypadku żakardu temperatura 160 stopni przez ściereczkę.

Podwijam spód spódnicy na 1,5cm i przypinam szpilkami można następnie zafastrygować.

Stebnuje na maszynie dół spódnicy i zaprasowuje.

Sprawdzam dół czy wszystko ładnie jest przeszyte.

Składam pasek prawą stroną do prawej na pół przy zamku zakładam na 1cm podwinięcie paska i zeszywam.

nadmiar zamka wycinam nożyczkami
po odwróceniu na prawą stronę musi wyglądać tak ładnie

Odwracam spódnicę na lewą stronę i podwijam pasek przypinając szpilkami.

Fastrygujemy

Odwracamy spódnicę na lewą praw stronę i zakładamy stopkę i przestebnujemy pasek dokładnie w miejscu przyszycia paska ze spódnicą . Szyjemy pomału i dokładnie by nie najechać na pasek.

Na lewej stronie tak wygląda przyszyty pasek. Wyciągamy fastrygę.

Na koniec prasujemy całą spódnicę jeszcze raz i możemy już ją zakładać.

3 komentarze

  • Jowita

    Chciałabym zapytać, czy zgodnie ze sztuką będzie wymodelowanie spódnicy, która ma kontrafałdę tylko z przodu? I co zrobić wtedy z tyłem? Czy przód i tył nie powinny być tej samej szerokości?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

    • Ela

      Cześć, modelowanie ubrań jest dowolną interpretacją spódnicy podstawowej. Jeżeli spódnica mam mieć tylko jedną kontrafałdę z przodu to tylko z przodu ją robisz bo tył wtedy jest np: spódniocą wąską. Jeżeli jednak ma być lekko poszerzana to też powinnaś dokonać korekt wykroju podstawowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *