spódnica asymetryczna modelowanie

Modelowanie – spódnica asymetryczna

Z modelujemy dzisiaj spódnicę podstawową na rozkloszowaną asymetryczną z przodu z dwoma warstwami tkaniny o różnych długościach spódnica Alexander McQueen.

zdjęcie zapożyczone z pinteres

 

W poprzednim poście wykonaliśmy formę spódnicy podstawowej jeżeli wszystko jest zrobione prawidłowo to bierzemy papier biały typu pergamin i odrysowujemy przód i tył spódnicy. Przenosimy wszystkie linie pomocnicze oraz pkt. styczne.

Przedłużamy linię symetrii zaszewki do dołu. Na czerwono oznaczyłam punkt wierzchołkowy zaszewki.

Rozcinamy formę wzdłuż wyznaczonej linii do wierzchołka zaszewki (pozioma czerwona kreska)

Rozsuwamy dół spódnicy tak długo aż zamkniemy zaszewkę górną.

Następnie przyklejamy klejem naszą rozciętą formę do arkusza papieru.

Odrysowujemy kontury z modelowanej formy spódnicy, a krzywikiem krawieckim odrysowujemy podkrój talii. Dół spódnicy również możemy odrysować krzywikiem.

W taki sposób wykonaliśmy lewą stronę spódnicy linia środka spódnicy jest jednocześnie linią nitki prostej.

Oczywiście musimy sprawdzić czy długość spódnicy jest równa .

Przenosimy linię bioder, będzie ona nam pomocna przy sprawdzaniu pkt styczności przodu  z tyłem spódnicy (u mnie linia przerywana).

Teraz z modelujemy prawą stronę spódnicy. Ponownie potrzebujemy formę podstawową spódnicy z naniesioną linią symetrii zaszewki do dołu.

Dzielimy spódnicę jeszcze raz na pół pionowymi liniami w ten sposób otrzymujemy cztery równe części.

Rozcinamy formę wzdłuż narysowanych linii do linii talii nie przecinając do końca.

Tak rozkładamy by zamknąć zaszewkę i sklejamy sobie taśmą klejącą dla ułatwienia. Najlepiej najpierw przykleić do arkusza papieru część z linią środka spódnicy, następnie rozsuwamy w lewo o 5-6 cm drugą część i przyklejamy do papieru, część z zaszewką zamkniętą sama nam się ułoży i przyklejamy i ostatnia czwartą część rozsuwamy na 5-6 cm w lewo i przyklejamy do papieru.

Obrysowujemy kontury z modelowanej formy za pomocą krzywików linia dołu spódnicy i linia talii.

Składamy ze sobą formę części prawej i lewej przodu spódnicy i sklejamy taśmą  przez środek spódnicy.

Teraz ołówkiem rysujemy linię dołu spódnicy wierzchniej możemy zrobić to sobie w zależności od tego jaka chcemy mieć długość spodniej spódnicy. Ja przyjęłam że na drugim rozcięci spódnicy prawej od dołu będzie 20 cm, na środku 15cm, a na boku prawym spódnicy 5cm. Oczywiście musimy sobie teraz przekalkować formę spódnicy krótszej czyli otrzymamy dwie formy przodów spódnicy.

Tył spódnicy podstawowej, linię symetrii zaszewki przedłużamy do dołu.

Rozcinamy formę wzdłuż wyznaczonych linii do wierzchołka zaszewki. Rozsuwamy tak by zamknąć zaszewkę.

Następnie nakładamy formę na arkusz papieru i przyklejany klejem.

Krzywikiem wykreślamy łuki linii talii oraz łuki linii dołu spódnicy sprawdzamy długość spódnicy po przemodelowaniu czy wszędzie jest taka sama.

Wszystkie moje rysunki wykonane są w pomniejszeniu, ale wy wykonujecie modelowanie na rysunku w skali 1:1. Dla wszystkich form musimy uwzględnić dodatki technologiczne na szwy i obręby, których szerokość zależy od rodzaju wyrobu i właściwości materiału użytego do szycia. Forma spódnicy jest przygotowana na noszenie w pasku na wysokości talii.

Jeżeli nie lubisz nosić spódnic w talii tylko niżej należy od linii talii odmierzyć od 5-8cm w zależności na jakiej wysokości lubisz nosić. Odcinamy nadmiar papieru do linii czerwonej. 

Na końcu należy skontrolować formę uzyskaną w wyniku modelowania.

Spinamy z modelowane formy linia boku spódnicy przodu z linią boku spódnicy tyłu  powinna zejść się ze sobą lina bioder.

Nakładamy całości na osobę lub na prawidłowo dobrany manekin. Nanosimy zauważone usterek na formie przed skrojeniem wyrobu. Musimy to zrobić ponieważ każda z nas ma inną figurę.

Jeżeli wszystko się zgadza dobrze jest opisać poszczególne formy przód, tył rozmiar i zrobić rysunek spódnicy jak ona wygląda po uszycie.

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *