bluza
USZYJ ZE MNĄ

Bluzka z kontrafałdą

Jak przemodelować formę bluzki podstawowej na bluzkę z kontrafałdą. Mając formę bluzki podstawowej można stworzyć każdą wymarzoną bluzkę tylko dodając lub odejmując, poszerzając lub skracając. Ja z tego modelu uszyłam dwie rzeczy bluzkę i narzutkę.

 

Dzisiaj wzięłam na tapetę bluzkę z kontrafałdą podobna jest w burdzie 3/2016.
Ja wykrój zrobiłam z bluzki podstawowej ponieważ w burdzie nie bardzo pasuje mi rozmiary. Jeżeli masz bluzkę podstawową na siebie zrobioną to możną ją przemodelować i robić cuda jakie sobie wymyślisz.
Potrzebujemy do uszycia bluzki:

  • tkaninę ja wzięłam cienką dresówkę ilość w zależności jaki długi ma być tył i rękawy. Czyli należy zmierzyć długość bluzki np.: 68cm + długość rękawa 56 cm i potrzebujemy 124 cm czyli kupujemy 130cm bo należy dodać na podwinięcie.
  • nici w kolorze tkaniny,
  • igłę do streczu,
  • szpilki
  • flizelinę dzianinową na podklejenie podkroju szyi
  • nożyczki, szpilki, żelazko,

Składamy tkaninę po długości tak by przód i tył był na złożeniu materiału. Jak będziecie mieć wykrój z burdy to tam ten odstęp na kontrafałdę będzie na wykroju ja musiałam zrobić go na materiale ponieważ modeluje formę podstawową bluzki. Przypinamy szpilkami formę dodajemy na szwy 1,5cm, na podwinięcie dołu 3cm.

 

 

Tak wygląda po wycięciu zaznaczamy na przodzie szpilkami miejsce wykonania zaszewek piersiowych, zaznaczamy na formie tyłu  szpilkami zeszycie  kontrafałdy, na rękawie zaznaczam szpilkami przód rękawa i środek mocowania kuli.

 

 

 

Wycinam z tkaniny również obłożenie podroju szyi przodu i tyłu. Oczywiście muszę wzmocnić obłożenia flizeliną, ja wzięłam dzianinową bo lepiej się układa, temperatura żelazka 150 stopni.

 

Zawsze jak kroisz flizelinę zrób ją większą następnie jak przeprasujesz  nadmiar proszę wyrównać. Zeszyć na overlocku 4 nitkowym ramiona oraz obrzucić dół obłożenia. Jeżeli nie masz overlocka to zszyj na stebnówce długość ściegu 4 lub zygzakiem by nie pękały szwy  i obrzuć zygzakiem dół.

 

 

Następnie obrzucany overlockiem lub zygzakiem rozcięcie tyłu, spinamy miejsce zszycia kontrafałdy i zszywamy. Szpilkami zaznaczamy sobie koniec zszywania kontrafałdy.

 

 

Teraz należy kontrafałdę złożyć na pół najwygodniej ją pospinać by nam się nie rozchodziła. Szpilkamy mocujemy sobie miejsce przeszycia kontrafałdy i zszywamy raz z jedenej strony do połowy zeszycia pleców następnie z drugiej strony do połowy pleców.

 

 

 

Odginamy kontrafałdę by nie przeszyć pleców bluzki

 

Szyjemy od prawej do środki

 

A teraz od lewej strony do środka

Jak masz manekin to przypnij sobie tył bluzki zobacz jak układa się kontrafałda  pospinaj szpilkami i zaprasuj .

 

 

Pospinaj szpilkami zaszewki piersiowe i zeszyj je zwróć uwagę  na początek zaszewki by była szyta od brzegu by nie zrobiły się czubki po zeszyciu. Następnie zaprasowujemy zaszewkę do dołu bluzki.

 

 

 

 

Jak jest manekin lub można przyłożyć bluzkę do siebie i sprawdzić jak leży zaszewka i czy ładnie jest zeszyta i zaprasowana. Następnie spinamy szpilkami przód z tyłem ramiona i zeszywamy ja to robię overlockiem 4 nitkowym który i obrzuca i jednocześnie zeszywa.

Następnie spinam szpilkami boki bluzki i zeszywam np.: stebnówką ustawienie zygzak na 4 długość ściegu też na 4. Przymierzam bluzkę i patrzę jak leży czy długość jest odpowiednia, jeżeli za długa to skracam pamiętaj, że 3 cm należy zostawić na podwinięcie.

Ja mam manekin to trochę mam ułatwione, ale jeżeli nie masz to zrób to na stole przypnij obłożenie podkroju i zobacz jak leży . Jeżeli wszystko jest dobrze to przyszyj.

 

By łatwo i ładnie nam się układało obłożenie należy je ostebnować ściegiem prostym  1mm od brzegu podkroju po stronie obłożenia. Ja oczywiście jeszcze doszyłam sobie koronkę w koło szyi , ale wy tego nie musicie robić. Jeżeli jednak zechcecie to należy to zrobić nim zeszyjecie ramiona umocować tam tasiemkę. Ja układać ją będę i przyszywać do podkroju teraz jak mam obsadzenie wszyte bo zobaczę jak się układa.

 

Teraz upinam tasiemkę na manekinie  przyszywam  i taki jest efekt końcowy.

 

Wcześniej spinaliśmy szpilkami kontrafałdę teraz ją przeprasowujemy by utrwalić jej kształt.

 

Dół rękawa obrzucam na overlocku, można zostawić nieobrzucony zależy jak kto lubi. Zeszywamy rękaw po długości Ja overlockiem lub ściegiem zygzakowym .

 

 

Przypinamy szpilkami rękaw do bluzki, zwracamy uwagę na to by przód rękawa przypiąć do przodu bluzki i środek kuli przypiąć do miejsca zeszycia ramienia, zeszycie rękawa wpiąć do zeszycia bluzki. Teraz dopiero zaczynamy przypinanie rękawa od dołu bluzki w prawo i lewo. Kulę należy wpinać pomału i dokładnie. Ponieważ kuli jest więcej niż pozwala na to otwór rękawa należy kulę wdawać czyli lekko taka pofalowana kula będzie. Jest to trudne ale warto po wpięciu sprawdzić jak układa się kula, jeżeli nie jest to ładne to wypinamy i ponownie upinamy.

 

Został nam ostatni etap podwinięcie bluzki na 3cm i ostebnowanie. Jak to zrobimy to tylko odprasować.

 

Tak wygląda efekt końcowy. Mi tak spodobał się ten model, że przemodelowałam ją na wdzianko z rozcięciem i uszyłam z tkaniny sukienkowej z wypustką i powstała bardzo elegancka narzutka , którą można nosić na sukience.

 

 

 

 

Zachęcam do pozostawienia komentarza to nic nie kosztuje , a Ja przynajmniej będę wiedzieć, że te moje wypociny ktoś przeczytał.  Jeżeli tekst uważasz za przydatny poleć go innym. Z góry bardzo dziękuję.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *