Bluzka i spodenki

Lato już przyszło do nas najwyższy czas uszyć spodenki i bluzkę.
Wykrój na bluzkę możesz kupić tutaj.

Po wydrukowaniu należy sprawdzić kwadrat kontrolny, wybrać odpowiedni rozmiar i posklejać wszystkie elementy i wyciąć.

Potrzebujemy :

Materiał dresowówka pętelkowa cienka 50cm długości, 150cm szerokości.

Igła do sterczu, guma szerokości 2cm,

falbanka haftowana szerokości 5cm.

 

Przed przystąpieniem do szycia należy materiał zdekatyzować. To znaczy wyprać w pralce w temperaturze 40 stopni i wyprasować. W ten sposób unikniemy skurczenia się materiału po pierwszym praniu.

Składamy brzeg tkaniny na pół kładziemy szablon i wycinamy. Możemy wykroić prostą bluzkę lub lekko poszerzaną na szablonie linia po skosie. Ponownie składamy brzeg tkaniny przykładamy szablon tyłu środek na złożeniu materiału i wycinamy.

 

Wycinamy obłożenia podkroju pachy i szyi środek na złożeniu materiału. Ponieważ miałam za mało materiału to doszyłam sobie brakujący kawałek. Następnie z flizeliny dzianinowej wycięłam podkroje i na prasowałam na lewej stronie.

 

 

 

Składamy prawymi stronami przód z tyłem i zszywamy overlockiem boki bluzki.

 

Następnie spinamy szpilkami prawą stroną podkrój przodu z przodem bluzki. Tak samo robimy z tyłem zszywamy boki obłożenia  i teraz zszywamy overlockiem podkrój pach i szyi.

 

Wywracamy obłożenie na prawą stronę i przypinamy szpilkami miejsce obszycia pach i szyi. Następnie na stebnówce ściegiem prostym długości 3 stebnujemy w koło.

 

 

Ponieważ wymyśliłam sobie bluzeczkę dołem wykończoną haftem znalazłam taką gotową taśmę którą wcześniej umarszczyłam. Przeszyłam ją ściegiem ustawionym na 4 (najdłuższym) i poprzypinałam szpilkami do dołu bluzki prawą stroną do prawej strony bluzki.

 

 

 

Jeżeli nie masz wprawy to przyfastryguj tasiemkę do bluzki. Przyszywamy overlockiem obie części razem.

 

Przepraszam, ale jak szyłam spodenki zapomniałam robić zdjęcia, ale spróbuję objaśnić jak dojść do tego miejsca. Układamy szablon spodni na podwójnie złożonym materiale. Zwracamy uwagę na nitkę prostą.
Następnie zszywamy na overlocku boki nogawek.
Teraz wkładamy jedną nogawkę w drugą jak na zdjęciu prawą stroną do prawej i zszywamy overlockiem krok od przodu do tyłu.

 

Następnie obrzucamy na overlocku brzegi nogawek i paska. Podwijamy nogawki i przeszywamy stebnówką lekko naciągając tkaninę. Używamy igły do sterczu . Bierzemy gumę szerokości 2 cm odmierzamy obwód pasa dziecka i kroimy. Zszywamy brzeg gumy i układamy na wysokości pasa. Przewijamy na gumę górę paska i przypinamy szpilkami. Następnie przeszywamy na stebnówce lekko naciągając materiał.

 

Tak wyglądają po zeszyciu.

 

Zostało mi trochę tkaniny to uszyłam jeszcze do kpl opaskę. Na koniec nabijamy napy do zapięcia ramion. Jeżeli nie masz nap można przyszyć rzepy lub zrobić dziurkę na guzik.

 

Po godzinie mamy gotowy kpl dla córki lub spodenki dla synka. Powodzenia w szyciu.

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *