stacja parowa

Stacja parowa


Stacja parowa

Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dużo i często prasują. Dzięki temu, że para jest w maksymalny sposób wykorzystywana daje nam to 50% krótszy czas prasowania. Strumień i ciśnienie pary poradzi sobie z każdym najtrudniejszym zagnieceniem.

Zakup stacji parowej powinny również rozważyć osoby, które szyją w domu. Niezależnie od tego czy robią to półprofesjonalnie, czy amatorsko – dla rodziny, pomoc generatora pary w wielu sytuacjach może okazać się nieoceniona. Dobrej jakości stacja parowa błyskawicznie rozprasuje każdy szew i zaszewkę, a ponadto nie wymaga obecności deski do prasowania.

Nowością na rynku są stacje bez regulacji temperatury . Gorąca para krąży przez cały czas. Stacja posiada dodatkowy zbiornik i specjalną regulację wytwarzania pary i temperatury. Dzięki temu systemowi przystosowana jest do prasowania każdego rodzaju tkaniny.

Przy zakupie takiego urządzenia lepiej zwrócić uwagę na rodzaj zbiornika to on decyduje o wydajności i długości prasowania.

Stacje pary z jednym zbiornikiem.

Mają one jeden zbiornik, a woda podgrzewana jest w bojlerze, tam powstaje para pod ciśnieniem transportowana jest do żelazka za pomocą przewodu. Pojemności zbiornika są różne, ale minimum to
800 ml co przekłada się na czas prasowania ok 1,5 godziny. Niestety musimy systematycznie  dolewać wodę do zbiornika. Dlatego jak zbiornik jest pusty musimy odczekać, aż temperatura i ciśnienie opadnie dopiero potem można dolać wody.

 

Stacja pary z dwoma zbiornikami.

Posiadają dodatkowy zbiornik na wodę, który ma pojemność ok 1,5 l. Należy zwrócić uwagę na parametry ponieważ producenci sumują obie wielkości i to może nas zmylić. Stacja z dwoma zbiornikami napełnia w miarę potrzeb samodzielnie i uzupełnia poziom wody w bojlerze.  Zbiornik dodatkowy jest wyjmowany co ułatwia nalanie wody.

 

Drobne minusy stacji parowych:

Pomagają nam one walczyć z dużymi ilościami prania, ale niestety jak to zawsze bywa coś za coś i tak :

Cena  stacji parowej  nawet dwukrotnie przekraczając cenę najlepszych na rynku żelazek. Na polskim rynku zaczynają się ceny od 400 zł, choć za dobre urządzenie trzeba zapłacić co nawet i 2000 zł.

Deski do prasowania pod stacje parowe także nie należą do najtańszych – muszą być one wykonane z odpowiedniego materiału (nie płyty OSB), mieć wzmocnione rusztowanie i mocowanie na stację bazową. Ceny takich desek też są wysokie. O tym już pisałam w poprzednim poście gdzie były opisane deski do prasowania.

Wielkości stacji parowej zajmuje ona trochę miejsca i trzeba mieć wyznaczony kącik, a z tym jak wiemy niestety jest trudno w mieszkaniu, ale w domu już jest prościej.  

Hałas stacje parowe nie należą do cichych urządzeń. Syczenie, które wydobywa się przy powstawaniu pary dla wielu osób przebywających w domu może być denerwujące. Warto wziąć na to poprawkę, szczególnie gdy ma się w domu małe dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *