MATERIAŁY I DODATKI

Do prasowania – żelazko i deska

Żelazko i deska do prasowania są również ważnym sprzętem, który wykorzystujemy przy szyciu ubrań. Dzisiaj przedstawiam kilka desek do prasowania i czym się sugerować dokonując ich zakupu.  Żelazko też nie jest prosto wybrać, ale może kilka danych technicznych i różnic w wyposażeniu pomoże Wam w zakupach.

System prasowania – jest to zestaw składający się ze stacji pary oraz specjalnej deski elektrycznej. Mają one przełącznik wyboru funkcji wentylatora oraz zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.

Profesjonalna deska do prasowania

Zapomniałam omówić powłoki, które przykrywają blat. W przeważającej większości wykonane są ze specjalnie spreparowanej bawełny odpornej na wysokie temperatury. Warstwa dodatkowa to wypełnienie zrobione z watolin z filcu lub pianki. Pokrowce przymocowane są na gumce lub za pomocą specjalnych napinaczy. Dzięki temu można w szybki sposób wymienić pokrowiec jak się zniszczy lub poplami.

ŻELAZKA

Budowa żelazka

1. Przycisk uderzenia pary i spryskiwacza.

2. Kabel zasilający z ruchomym połączeniem.

3. Wlew wody.

4. Pokrętło termostatu.

5. Dysza spryskiwacza.

6. Przycisk samo czyszczenia stopy.

7. Zbiornik na wodę.

8. Stopa z otworami.

 

 

Oznaczenia na regulatorze termostatu:

 temperatura do 220 stopni len, bawełna

.. temperatura do 160 stopni jedwab,      wełna, wiskoza, elana,

.  temperatura do 120 stopni tkaniny syntetyczne

 

Kabel z ruchomym połączeniem bardzo praktyczne
Stopa z otworami

 

Żelazka suche – nie prasują za pomocą pary, nie mają zbiornika na wodę, rzadko są kupowane mają stosunkowo niską cenę. Żelazka te długo się nagrzewają i długo stygną. Można je stosować przy prasowaniu jedwabiu, szyfonu co gwarantuje nam, że na materiale  nie zostaną mokre plamy czy krople. Jeżeli potrzebne jest wyprasowanie na mokro używamy zwilżonej ściereczki lub spryskiwacza np.: takiego od kwiatów.

Żelazko parowe – są one najpopularniejsze i przez to wybór jest przeogromny. Umożliwiają one prasowanie na sucho i na mokro czyli za pomocą pary. Para wytwarzana jest dzięki specjalnemu zbiornikowi na wodę znajdującego się w korpusie. Para wydobywa się przez otwory znajdujące się w stopie żelazka i ma trzy rodzaje wyrzutu stały, pionowy i jednorazowy. Posiadają one również otwór przez, który możemy spryskać tkaninę co wpływa na bardzo dobrą skuteczność prasowania. Niektóre posiadają dodatkową funkcję odkamieniania i blokadę przed kapaniem oraz czasowe wyłączenie jak nie prasujesz. Ważne też jest by kabel elektryczny był umocowany w żelazku na ruchomej kulce.

Żelazka bezprzewodowe – działają podobnie jak żelazka parowe, ale dodatkowo mogą pracować z lub bez przewodu. W momencie kiedy prasujemy bez przewodu regularnie musimy odkładać żelazko na stojak w celu nagrzania stopy do żądanej temperatury. Wniosek z tego taki, że nie mogą one być używane w miejscach gdzie nie ma stałego dostępu prądu.

Żelazko turystyczne – funkcjonalność taka sama jak parowe tylko w mniejszej wersji wielkościowej i wagowej. Doskonale sprawdzają się podczas podróży, niektóre modele mają składaną rączkę. Doskonale sprawdza się również przy prasowaniu drobnych części wykroju np. : patchworkach.

Żelazko z wewnętrzną wytwornicą pary – jest to coś nowego. Produkcja pary zależy od umieszczonego w korpusie generatora, który jest zintegrowany ze silniczkiem. Dzięki temu para jest stale wytwarzana na poziomie wyższym niż w żelazkach parowych, oraz jednorazowy wyrzut pary jest o wiele wyższy. Wyglądem i wagą przypominają modele parowe, mają jednak specjalna konstrukcję, która lepiej podgrzewa stopę żelazka co pozwala na szybsze odzyskiwanie strat ciepła.

 

Szczotka parowa

Jest ona bardzo poręczna ponieważ można ja trzymać w jednej ręce co w łatwy sposób ułatwi nam wyprasowanie ubrań tych delikatnych lub z marszczeniami i aplikacjami. Nie musimy rozkładać deski do prasowania. Szczotka działa na zasadzie ciągłego wyrzutu pary, która przedostaje się do tkaniny zmiękcza ją i rozprostowuje włókna. Nadaje się do odświeżania swetrów, płaszczy i tapicerek.

                                                               

Jak właściwie dbać o żelazko.

Na pewno po zakupie należy przeczytać instrukcję obsługi w której wyjaśnia producent jak dbać by zapobiegać  niepotrzebnym awariom.

Należy systematycznie przecierać powierzchnie płyty wilgotną szmatką i płynnym środkiem czyszczący w ten sposób usuniemy osady. Zbiornik z wodą po każdym użyciu należy płukać i opróżnić z wody. Nie wolno czyścić płyty żelazka środkami zawierającymi substancje ścierne.

Lepiej używać wody destylowanej lub filtrowanej. Nie które modele przystosowane są do pracy z wodą z kranu, ale musi to być napisane w instrukcji.

Domowe sposoby pielęgnowania żelazka.

Przypalona płyta – grubą sól rozsypujemy na rozłożonej gazecie i następnie przeprasowujemy gorącym żelazkiem. Jak ktoś pali to może popiół papierosowy wcierać wilgotną ściereczką, aż do usunięcia plam. Wodę można zmieszać z niewielką ilością delikatnego płynu do mycia naczyń lub proszku do prania i przecierać wilgotną szmatką.

Zbiornik na wodę – należy systematycznie oczyszczać z gromadzącego się kamienia. Do odłączonego żelazka należy wlać 1/4 wysokości zbiornika octu ( można zmieszać z wodą w proporcji 1:1) podłączyć urządzenia nastawić funkcje parowania prasować szmatkę, ąż do momentu opróżnienia zbiorniczka . Po tej operacji należy dokładnie zbiorniczek przepłukać wodą destylowaną.

Zewnętrzna część żelazka czyli obudowa – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną szmatką .

Zabrudzona płyta – Jeżeli do stopy żelazka przykleiła się woskowa substancja to należy nastawić żelazko na najwyższą temperaturę i prasować gazetę lub pergamin. Jeżeli zabrudzenie jest oleiste warto zimną i suchą płytę przetrzeć amoniakiem i przepłukać wodą.  Otwory parowe czyścimy patyczkami kosmetycznymi.     

           

 STOPY ŻELAZEK

  

Jest to najważniejsza część urządzenia  ponieważ ma ona bezpośredni kontakt z tkaniną. Zbudowana jest z aluminiowej płyty pokrytej dodatkowymi powłokami. Ponieważ aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, jest lekkie i odporne na rdzę, ale nie jest odporne na zarysowania i przy wysokiej temperaturze przywiera do tkaniny musi być pokryte inny materiałem.

Nakładane są powłoki ceramiczne, stalowe, teflonowe lub szafirowe.  Najlepsze są stopy wykonane ze stopów  różnych metal granitowe,  szafirowe ceramiczne utwardzone.      Mniejszą trwałością charakteryzują się stopy stalowe i teflonowe. Niektóre żelazka mają na stopie umieszczone dwie różne powłoki w różnych miejscach. Również ważna jest liczba oraz rozmieszczeni otworów parowych. Najczęściej są one wzdłuż krawędzi na całej jej długości w kilku rzędach. Daje nam to optymalne nawilżenie tkaniny.

                           W następnym poście omówię stacje pary.

     

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *