Co potrzebujesz by szyć

Na pewno chęci i cierpliwość.


1.       Dobre ostre nożyczki  krawieckie, których  dolny brzeg         podczas krojenia leży płasko i nie podnosi warstwy materiału. Do wycinania wykrojów z papieru lepiej mieć inne nożyczki ponieważ krawieckie mogą się szybko stępić.

2.       Nożyczki obcinaczki, które wykorzystamy do obcinania nitek.

 

3.       Rozcinaczki do przecinania dziurek i prucia.

 

 

4.       Taśme krawiecką 2 szt. miękka i elastyczna do zdejmowania miary. Najlepiej przechowywać ją zwiniętą i w pudełku (by nie było przekłamań w pomiarach).

 

5.       Mydełko krawieckie lub pisak krawiecki znikający. Kredę krawiecką używamy na lewej stronie tkaniny. Jeżeli musimy coś wyznaczyć na prawej to możemy zrobić to ściegiem pętelkowym, a jeżeli mamy pisak lub kredę samoznikającą to ich używamy. Oczywiście wcześnie sprawdź na kawałku tkaniny czy na pewno zniknie.

 

6.       Linijke, która przyda się do oznaczenia prostych linii np. miejsca na guziki, dziurki, wlotów kieszeniowych.

 

7.       Papier do kopiowania może być biały lub kolorowy typu pergamin.

8.       Igły do szycia ręcznego, do maszyny i szpilki.             
         Najlepiej mieć kilka w zapasie by później nie szukać jak się zgubią lub połamią. Temat igieł jest bardzo szeroki omówię szczegółowo później. Na tą chwilę należy sobie kupić kpl. igieł do szycia ręcznego i po 2 szt. igieł do maszyny zwykłe od 70 (do cienkich tkanin) do 100 (do grubych tkanin), do dżerseju, sterczu i dzianin 70, do skóry jeżeli szyjesz i do dżinsu gruba igła w kolorze niebieskim 100.Pamiętajcie jeżeli igła jest stępiona lub uszkodzona należy ją wymienić.

 

 

 

9.       Nici w podstawowych kolorach z czasem będziecie mieć i bardzo dużo, ale na początek białe, czarne, szare, czerwone, zielone, granatowe, pomarańczowe. Nici mamy z jedwabiu lub z bawełny, a uniwersalne są z poliestrowe. Na ten temat osobny post.

 

 

10.      Maszynę do szycia tutaj mamy duży wybór. Od prostych ze         ściegiem prostym i zygzakowym po sterowane komputerowo. Oczywiście wyposażenie ma wpływ na cenę takiej maszyny. Uważam, że należy zadać sobie parę pytań i wtedy dokonać zakupu. Czy szyje maszyna i cienkie i grube tkaniny? Czy wykorzystam wszystkie opcje szycia danej maszyny? Czy daleko mam do serwisu? Dobrze jest jeszcze sprawdzić czy części są tylko plastikowe czy ma też części metalowe.

 

11.      Krzywiki krawieckie jak będziemy robić konstrukcję odzieży.

12.            Żelazko najlepiej parowe, deskę do prasowania, rękawnik do prasowania rękawów oraz  ściereczki bawełniane.

 

 

13.     Overlock pisze o tej maszynie na końcu ponieważ dla początkujących nie jest niezbędny. Jeżeli dużo szyjesz i chcesz mieć wykończone brzegi jak w sklepie i na zbyciu masz ok. 1000 zł. to i owszem możesz sobie kupić.

4 komentarze

    • Ela

      Witam, szyję na co dzień na Łuczniku 432 i 877 one mają jedna 50 lat druga 28 lat. Nie zamienię ich na inny model bo są wspaniałe i nigdy nie nie zawiodły. Mam również od 4 lat overlocka janome D990.

  • długie paluchy

    Brakuje mi krzywików. Szukałam w internecie i te które nazywają się krawieckimi są bardzo drogie. Czasami podobne zwykłe są za parę groszy. Może orientuje się Pani gdzie można w rozsądnej cenie kupić potrzebne krzywiki? Szyję hobbystycznie w domu i nie chcę wydawać na to kroci.

    • Ela

      Jak Pani szyje dla siebie w domu to na razie krzywiki nie musi Pani mieć. Krzywiki bardziej potrzebne będą jak będę robić wpisy o wykonaniu formy spódnicy, koszuli. Ja moje krzywiki zamawiałam w firmie reklamowej, ale trzeba było mieć 50 kpl. Koszt takiego kpl wyniósł 50 zł + kw. Jak uzbiera się tyle osób to mogę się spytać czy zrobią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *