bomberka damska

Bluza bomberka jak uszyć

 

Kupiłam materiał przez internet. Powiem, że czekałam na ten materiał z dołkiem w żołądku. Powiem dlaczego ponieważ kiedyś zamówiłam w innym sklepie i otrzymałam kompletnie nie te kolory które były na zdjęciu. Moje rozczarowanie było tak duże, ze nie mogłam się przełamać do ponownych zamówień. Tą grupę znalazłam przypadkiem i nie żałuje. Dresówka jest  od MADO i jak tylko dostałam i dotknęłam jej to poprostu już wiedziałam dlaczego ona tyle kosztowała.

Nie należała do tanich, ale mogę polecić tą grupę ponieważ zdjęcia odzwierciedlają kolorami to co faktycznie przysyłają, wszystko sprawnie i szybko zostało załatwione. Dzianina w dotyku jest bardzo miła, miękka i mięsista. W trakcie szycia nie sprawiał żadnych trudności. Jak uszyć bluzę bomberkę opowiem w tym poście.

Potrzebowałam

dzianiny 60 cm

ściągacz czarny szerokości 10 cm długość 120 cm

zamek rozdzielczy biały metalowy 50 cm

Wykrój BURDA  6/2015 model 101 trochę musiałam zmniejszyć rękawy były za szerokie. Potrzebowałam rozmiar 34 i był za duży niestety.

Po wycięciu wszystkich części przystępujemy do zszywania.

 

Na pierwszy ogień idą przody, które składają z dwóch części.

Worek kieszeniowy przypinamy do przedniej części w oznaczonych miejscach.

Zszywamy kieszeń od zaznaczonych miejsc pozostawiając od brzegu kieszeni po 2 cm.

 

Składamy ze soba przody prawymi stronami do środka.

 

Spinamy szpilkami wzdłuż zeszycia.

 

Zszywamy na stebnówce ścieg elastyczny długość 4. W niektórych maszynach jest przez producenta dedykowany ścieg do zszywania elastycznych materiałów.

Składamy worek kieszeniowy.

Najpierw worek doszyty przestebnuj by lepiej się układał w kieszeni.

 

Obrzucam całość na overlocku łącznie z workiem kieszeniowym.

Zszywamy rękawy ja to zrobiłam na overlocku 4-nitkowym, ale jeżeli nie masz to zeszyj na stebnówce ścieg prosty długość 3,5 – 4 i obrzuć zygzakiem lub zostaw taki surowy.

 

Zrób przymiarkę i sprawdź czy należy podciąć podkrój szyi lub rękawów. Czy długość bluzy jest odpowiednia. Ja w przypadku mojej córki muszę ten podkrój zrobić większy bo jak dojdzioe ściągacz to będzie wszystkiego za dużo.

 

Jak wszystko pasuje przypinamy rękawy do bluzy i wszywamy, overlocku 4-nitkowym, ale jeżeli nie masz to zeszyj na stebnówce ścieg prosty długość 3,5 – 4 i obrzuć zygzakiem lub zostaw taki surowy.

 

 

Wszywamy do rękawa ściągacz. Szerokość ściągacza 10 cm na pół 5cm, a długość w zależności od grubości nadgarstka. Przeważnie robię ściągacze o 5 cm węższy od szerokości linii dołu rękawa.

 

Teraz wszyjemy ściągacz do linii dołu bluzy. Zostawiamy nie wszytą dłuższą część przodu bluzy. To wszyjemy z zamkiem.

 

Przyszywamy overlockiem.

 

Nasze obłożenie bluzy podklejamy elastycznym wkładem klejowym. Żelazkiem naprasuj wkład klejowy.

Obłożenie i zamek będziemy zszywać z przodem bluzy.

Przypinamy dół obłożenia do wystającej części przodu bluzy.

 

Zszywamy na stebnówce.

 

Przewijamy obłożenie i przyszywamy do wolnego boku ściągacza. Pamiętajcie by rozłożyć brzegi szwów na dwie strony by nie było zgrubienia.

 

Teraz będziemy wszywać do bomberki zamek. Wkładamy zamek między bluzę a obłożenie ząbkami do środka bluzy spinamy szpilkami. Dla lepszej stabilizacji warto przyfastrygować całość.

 

Zamek przyszywamy ściegiem prostym stebnowym, długość 3,5 uwaga nie naciągać bo będzie falować zamek.

 

 

Teraz przyszywamy drugą stronę, ale najpierw przyfastryguj i sprawdź czy obie strony schodzą się w jednej linii.

 

Zamek mamy wszyty to pozostaje nam wszycie ściągacza w koło podkroju szyi. Kroimy ściągacz szerokości 5 cm i skład go na pół długość o 6 cm mniej niż podkrój.

Przypinamy go w koło podkroju szpilkami. Na początku koło zamka ściągacz chowamy trochę więcej by uzyskać łagodne zakończenie.

 

 

Brzeg obłożenia bluzy podwijam na 5 mm i przeszywam ściegiem stebnowym prostym.

Jeżeli pomogłam Ci uszyć taką fajną bluzę i uważasz, że tekst jest przydatny to proszę pozostawić komentarz i powiedzieć innym o moim blogu innym którzy szyją lub próbują szyć. Jeżeli chcesz wiedzieć wcześniej co zawita na blogu obserwuj mnie na instagramie.

 

 

 

 

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *